Cewnikowanie pęcherza – co warto wiedzieć o zabiegu?

Cewnikowanie pęcherza to zabieg, który polega na wprowadzeniu do pęcherza pacjenta przez cewkę moczową cewnika, czyli specjalnej rurki, która umożliwia oddawanie moczu w określonych przypadkach. Jest to procedura, którą można przeprowadzić zarówno w placówkach medycznych, jak i w warunkach domowych – oczywiście przez wykwalifikowaną pomoc pielęgniarską. Jak wygląda w praktyce? Co warto o nim wiedzieć? Sprawdź!

  1. Cewnikowanie pęcherza moczowego – na czym polega
  2. Cewnikowanie pęcherza – kiedy jest przeprowadzane?

Cewnikowanie pęcherza moczowego – na czym polega

Cewnikowanie pęcherza moczowego polega na wprowadzeniu cewnika pęcherzowego do pęcherza pacjenta. Cewnik przybiera postać jedno-, dwu- lub trójdrożnego drenu, dzięki któremu możliwe jest opróżnianie pęcherza – zarówno w sposób przerywany, jak również ciągły. We współczesnej medycynie stosuje się różnego typu cewniki, jednak jednym z najpopularniejszych jest cewnik Foleya – to samoutrzymujący się cewnik urologiczny, który wyposażony jest w specjalny balon. 

Co ważne, cewnik trójdrożny został zaprojektowany tak, aby ułatwić płukanie pęcherza, dzięki czemu możliwe jest usuwanie np. dużych skrzepów krwi. To właśnie one często są przyczyną zatrzymania moczu u pacjentów. Kolejną jest natomiast przerost prostaty u mężczyzn po ukończeniu 50. roku życia.

Zakładanie cewnika polega na wprowadzeniu cewnika do pęcherza moczowego przez cewkę. W niektórych przypadkach w grę wchodzi założenie go bezpośrednio przez powłoki brzuszne, jednak jest to procedura przeprowadzana jedynie w szpitalach, pod okiem specjalistów. Jego wymiana możliwa jest jednak w domu, przy pomocy pielęgniarskiej https://pogotowie-pielegniarskie.pl/pomoc-pielegniarska-w-domu/cewnikowanie-pecherza-moczowego/#cewnikowanie/.

Warto mieć na uwadze to, że założenie cewnika to zabieg inwazyjny, dlatego też często towarzyszy mu pojawienie się krwawienia czy też zakażenia. Istnieją jednak preparaty i techniki, które ułatwiają całą procedurę, a w szczególności poprawiają “ślizg” wężyka. Ponadto stosuje się także preparaty o właściwościach znieczulających, a także bakteriobójczych.

Cewnikowanie pęcherza – kiedy jest przeprowadzane?

Założenie cewnika moczowego jest wskazane wówczas, gdy u pacjenta występują problemy z oddawaniem moczu. W praktyce mowa o sytuacji, kiedy odczuwa on parcie na pęcherz, które wywołuje ból, jednak nie prowadzi do opróżnienia pęcherza. Czasem jest to efektem niektórych chorób. Ponadto nierzadko jest to objawy kamieni nerkowych czy też przerostu prostaty. Warto wiedzieć, że zatrzymanie moczu może prowadzić do zakażenia układu moczowego, jak również urosepsą – zwłaszcza u osób starszych.

Cewnikowanie wykonuje się często w trakcie zabiegów czy też operacji, a wskazaniem ku temu jest zagrożenie pojawienia się krwawienia z dróg moczowych. Specjaliści stosują wówczas cewniki trójdrożne, które ułatwiają usuwanie skrzepów krwi. Co ciekawe, zastosowanie cewnika przyspiesza proces gojenia się cewki moczowej po przebytej operacji.

Cewnikowanie może być także dobrym rozwiązaniem w przypadku pacjentów leżących z uwagi na łatwiejsze utrzymanie higieny osobistej, jak również zredukowanie ryzyka powstawania odleżyn. Ponadto goją się one szybciej, kiedy jest zdecydowanie za późno na przeciwdziałanie.

Na wprowadzenie cewnika moczowego warto przygotować się także w celach diagnostycznych. Pobiera się wówczas próbkę moczu bezpośrednio z pęcherza, która następnie trafia do sterylnego pojemnika. To także skuteczny sposób na prowadzenie zbiórki moczu, a także kontrolowanie bilansu płynów. Przez cewnik można podawać również kontrast podczas badań.

Related Posts

STAMECO – siłownia zewnętrzna

Firma Stameco to renomowany producent siłowni zewnętrznych, który od lat dostarcza solidne i bezpieczne urządzenia umożliwiające społeczeństwu utrzymanie aktywnego trybu życia na świeżym powietrzu. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom…

Jakie choroby skóry powinny nas zaniepokoić?

Nasza skóra to nasza pierwsza linia obrony przed wszelkimi zagrożeniami ze świata zewnętrznego. Niestety, podobnie jak każde inne narządy, może ulegać różnym chorobom. Zmiany skórne są często…

Dlaczego warto odwiedzić Termy Poddębice zimą?

Zima w Termach Poddębice to coś, czego nie da się porównać z żadnym innym doświadczeniem. Wydaje się, że magiczna atmosfera tego miejsca staje się jeszcze bardziej wyjątkowa,…

Dieta Pudełkowa: Wygoda i Zdrowie na Co Dzień

Dieta pudełkowa to nowoczesne podejście do zdrowego żywienia, które zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Polega na dostarczaniu gotowych, zbilansowanych posiłków prosto pod drzwi klienta. Wybierając ten…

Retinoidy jako część minimalistycznej pielęgnacji: Czy jeden składnik może zastąpić inne?

Wyobraź sobie pielęgnację, w której jeden składnik spełnia funkcje całej półki produktów – taką moc kryją w sobie retinoidy. Cieszą się renomą nie tylko za efekt przeciwstarzeniowy,…

Coral Club – sekret zdrowego stylu życia dzięki ich produktom

Coral Club – marka, która zdobyła uznanie na całym świecie jako lider w produkcji suplementów diety i produktów wspierających zdrowy styl życia. Zaufanie klientów buduje nie tylko…

Dodaj komentarz