
Prawidłowa wydzielina z pochwy stanowi naturalne zabezpieczenie miejsc intymnych przed otarciami, zakażeniami czy infekcjami. Niestety, niektóre rodzaje śluzu, o barwie lub zapachu, które odbiegają od normy, mogą być objawem chorobowym. Co oznaczają różne rodzaje wydzieliny z pochwy? Zapraszamy do lektury.
Prawidłowa wydzielina z pochwy
Prawidłowa wydzielina z pochwy jest przezroczysta, biaława, mleczna lub lekko żółtawa, a także jest bezwonna. Jej ilość i kolor są ściśle zależne od fazy cyklu miesiączkowego, np. w czasie dni płodnych kolor wydzieliny będzie przypominał białko jaja kurzego, podczas gdy w inne dni będzie przezroczysty.
W pierwszej fazie cyklu wydzielina ta praktycznie się nie pojawia lub jest jej bardzo niewiele, natomiast większą ilość śluzu można zaobserwować w połowie cyklu, zaraz przed owulacją lub podczas jej trwania. Nic w tym dziwnego – wydzielina ma za zadanie ułatwić poruszanie się plemnikom, czyli wspomóc zapłodnienie, dlatego też często mówi się o niej „śluz płodny”. Po owulacji ilość wydzieliny zmniejsza się.
Nieprawidłowa wydzielina z pochwy
Nieprawidłowa wydzielina z pochwy może być objawem różnorodnych problemów zdrowotnych u kobiet. Zazwyczaj jest to objaw infekcji bakteryjnej lub grzybiczej, ale może także być wynikiem chorób przenoszonych drogą płciową lub innych schorzeń ginekologicznych. Każda zmiana w konsystencji, zapachu lub kolorze wydzieliny powinna być powodem do konsultacji z lekarzem, aby możliwie szybko zdiagnozować przyczynę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Odpowiednia diagnostyka i forma leczenia są kluczowe nie tylko dla złagodzenia dolegliwości, ale również dla zapobiegnięcia dalszego rozwoju choroby. O nieprawidłowej wydzielinie z pochwy zazwyczaj mówi się, używając terminu „upławy”.
Do najczęściej spotykanych upławów należą:
- Brązowe upławy: Brązowe upławy mogą świadczyć o zakażeniach dróg rodnych, nadżerkach, polipach lub mięśniakach. Przy brązowych upławach mogą pojawić się dodatkowe dolegliwości, takie jak świąd, pieczenie, swędzenie, ból podczas stosunku seksualnego lub podczas oddawania moczu, a nawet zmiany w wyglądzie narządów płciowych.
- Białe, serowate upławy: Białe, grudkowate upławy z pochwy, które w konsystencji przypominają twaróg są typowym objawem grzybicy pochwy. Dolegliwości tej zazwyczaj świadczą inne objawy takie jak silny świąd, pieczenie okolic intymnych, a także bolesne oddawanie moczu.
- Żółto-zielony upławy: Pieniste, żółto-zielone upławy z pochwy to objaw rzęsistkowicy. Jest to infekcja, która może przebiegać z dodatkowymi objawami, takimi jak pieczenie podczas oddawaniu moczu, a także częstomocz.
- Szaro-białawe upławy: Szaro-białe upławy o charakterystycznym rybim zapachu to objaw bakteryjnego zapalenia pochwy, tzw. waginozy bakteryjnej. Jest to dolegliwość, którą bezwzględnie należy skonsultować z ginekologiem w celu diagnostyki, która następuje na podstawie wymazu z pochwy, a także odpowiedniego doboru antybiotykoterapii.
- Wodniste upławy: Wodniste upławy najczęściej związane są z obecnością wody w wydzielinie pochwowej. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być infekcje lub zmiany hormonalne. Jeśli wodnistym upławom towarzyszy świąd, pieczenie lub nieprzyjemny zapach, należy skonsultować się z lekarzem.
Dowiedz się więcej o wydzielinach z pochwy
Aby dowiedzieć się więcej o śluzie pochwowym, zapraszamy do poradnika, w którym rozwijany jest temat nieprawidłowych wydzielin z pochwy, a także omawiane jest w jaki sposób odróżnić prawidłową wydzieliną od wszelkich odchyleń.