Lampy ogrodowe. Jak dobrać odpowiedni model?

Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu, możecie łatwo stworzyć w ogrodzie nastroju sprzyjający wypoczynkowi. Duże znaczenie mają też kwestie funkcjonalności i bezpieczeństwa oświetlenia. Wybór lamp ogrodowych może więc okazać się sporym wyzwaniem – zwłaszcza, jeśli pod uwagę weźmiecie to, jak wiele produktów dostępnych jest na rynku.

Po pierwsze – przeanalizujcie swoje potrzeby

Zanim przystąpicie do wyboru lamp ogrodowych, zastanówcie się, jakie funkcje ma pełnić oświetlenie. Oświetlenie dekoracyjne służy do podkreślenia elementów krajobrazu, takich jak drzewa, krzewy, czy oczka wodne. Oświetlenie funkcjonalne zapewnia zaś widoczność na ścieżkach, schodach i w innych miejscach. Oświetlenie nastrojowe powinniście zaś zastosować, jeśli zależy wam na stworzeniu ciepłą atmosferę, idealną na wieczorne spotkania czy relaks.

Po drugie – wybierzcie odpowiedni rodzaj lamp

Na rynku znajdziecie wiele typów lamp ogrodowych. Każdy z nich ma swoje zalety i, co za tym idzie, sprawdza się w nieco innych zastosowaniach. Lampy stojące (dostępne na https://kultowelampy.pl/kategoria/oswietlenie/lampy-zewnetrzne/lampy-ogrodowe-stojace/) są idealne do oświetlenia alejek, ścieżek i podjazdów. Dostępne w różnych wysokościach i stylach, mogą okazać się też doskonałym elementem dekoracyjnym. Lampy naścienne są montowane na ścianach budynków lub ogrodzeń. Dobrze sprawdzają się przy wejściach, tarasach i patio, świetnie doświetlając przestrzeń.

Lampy punktowe stosuje się przede wszystkim do podświetlenia konkretnych elementów – np. drzew, rzeźb lub rabat kwiatowych. Podobną funkcję pełnią lampy wpuszczane w ziemię. Są dyskretne i minimalistyczne, dzięki czemu dobrze nadają się do oświetlenia ścieżek lub podjazdów w nowocześnie zaaranżowanych ogrodach. Ostatni typ to girlandy świetlne. Nadają one ogrodowi przytulny charakter. Warto wieszać je zwłaszcza na tarasach, altanach czy drzewa.

Po trzecie – dobre materiały i jakość wykonania

Lampy ogrodowe muszą być odporne na deszcz, śnieg czy zmienne, niekiedy bardzo niskie lub bardzo wysokie temperatury. Ta cecha w dużej mierze uzależniona jest od tego, z jakich materiałów zostały wykonane. Warto więc wybieraj produkty wyprodukowane z:

  • aluminium: jest lekkie, trwałe i odporne na korozję;
  • stali nierdzewnej: charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i eleganckim wyglądem;
  • tworzyw sztucznych: tanie i dostępne w wielu kolorach. Dobrze radzą sobie w kontakcie z wilgocią ale mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV.

Po czwarte: odpowiednia klasę szczelności (IP)

Klasa szczelności określa odporność urządzeń elektrycznych na wnikanie ciał stałych i wody. W przypadku oświetlenia ogrodowego najlepszym rozwiązaniem będą klasy IP::

  • IP44: odpowiednie dla lamp montowanych w miejscach osłoniętych, np. na zadaszonym tarasie lub we wiatach;
  • IP65: odporne na kurz i strumienie wody, dobrze sprawdzają się na otwartych przestrzeniach;
  • IP67: Lampy całkowicie pyłoszczelne i odporne na chwilowe zanurzenie w wodzie, polecane do montażu np. w bezpośredniej bliskości oczek wodnych.

Po piąte: estetyka i styl

Lampy ogrodowe powinny współgrać z ogólną stylistyką ogrodu i domu. Powinniście więc kupować lampy dopasowane do wybranego przez was motywu – np. rustykalnego, nowoczesnego, czy klasycznego. Ten pierwszy to między innymi lampy z elementami drewnianymi lub imitujące starodawne latarnie. Styl nowoczesny obejmuje przede wszystkim minimalistyczne formy, często wykonane z metalu i szkła. Do stylu klasycznego rekomendujemy eleganckie i zdobione lampy, pasujące do tradycyjnych aranżacji.

Wybór odpowiednich lamp ogrodowych wpływa na funkcjonalność, estetykę i komfort korzystania z ogrodu. Odpowiednią decyzję podejmiecie dzięki określeniu swoich potrzeb, dopasowaniu lamp do stylu ogrodu oraz stawiając na produkty dostosowane do warunków, w których będą użytkowane.

Related Posts

Elastyczny klinkier Elastolith: ceny, montaż i zastosowanie

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej klinkierowi elastycznemu Elastolith, który zdobywa coraz większą popularność wśród inwestorów i architektów. Omówimy jego właściwości, zastosowanie, rodzaje dostępnych płytek klinkiero, a…

Jak ekologicznie hodować warzywa?

Ekologiczna uprawa warzyw to sposób na zdrowsze jedzenie, a jednocześnie dbałość o środowisko naturalne. W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na kupowanie lub samodzielne hodowanie…

Praktyczny przewodnik po certyfikatach BREEAM, LEED, DGNB, WELL Rating i WiredScore

Zrównoważone budownictwo staje się coraz istotniejszym elementem współczesnych inwestycji. Certyfikaty takie jak BREEAM, LEED czy WELL Rating nie tylko promują ekologiczne podejście, ale też pomagają deweloperom i…

Donice miejskie – funkcjonalność i estetyka w przestrzeni publicznej

Donice miejskie odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu estetyki oraz funkcjonalności przestrzeni miejskich. Dzięki nim ulice, place i osiedla zyskują nie tylko piękniejszy wygląd, ale również lepszą organizację…

3 powody sprawiające, że sól potasowa to ważny element nawożenia

Rolnicy mają obecnie mnóstwo możliwości na nawożenie swoich upraw. Producenci nawozów cały czas poszerzają swoją ofertę o nowe produkty, które mają zapewnić użytkownikom najlepsze rezultaty w postaci…

Remont Mieszkania! Jak efektywnie zaplanować i przeprowadzić remont krok po kroku? Podpowiadamy

Remont mieszkania to często ekscytująca wizja zmian i ulepszeń, które mogą całkowicie odmienić przestrzeń, w której żyjemy. Jednak aby ten proces przebiegał sprawnie i bez stresu, potrzebne…

Dodaj komentarz