
Niewielkie, zdalnie sterowane i wyposażone w odpowiedni osprzęt maszyny latające dają mnóstwo wartościowych możliwości. Ważne, by inspekcje dronami przeprowadzali wykwalifikowani specjaliści. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o korzyściach, jakie przynosi użycie bezzałogowych statków powietrznych!
- Inspekcje wizyjne i termiczne z użyciem dronów wykorzystuje się m.in. w architekturze, budownictwie, rolnictwie, energetyce, licznych gałęziach przemysłu i wielu innych branżach.
- Cennik inspekcji dronem zależy m.in. od rodzaju potrzebnych danych, badanego obiektu/obszaru czy liczby przelotów.
- W trudnych warunkach maszyny są zdecydowanie skuteczniejsze, precyzyjniejsze i bezpieczniejsze od tradycyjnych metod pomiarów.
Profesjonalna inspekcja dronem zwykle stanowi jeden z etapów większego procesu. Zarejestrowany obraz czy dane zebrane przez czujniki wymagają odpowiedniego opracowania oraz dalszej analizy. Pomiędzy przelotami a przygotowaniem raportów, które pomogą w podjęciu odpowiednich decyzji, trzeba wykonać sporo pracy. Fachowcy, którzy oferują takie usługi, muszą wykazywać się zarówno umiejętnościami pilotażu, jak i wiedzą z odpowiedniej dziedziny czy dysponować specjalistycznym oprogramowaniem.
Inspekcje termowizyjne dronem to tylko jeden z wielu sposobów wykorzystania nowoczesnych technologii
Lokalizacja ubytku ciepła lub miejsc, które się przegrzewają, pomaga np. w zlokalizowaniu usterki czy zapobieganiu groźnym wypadkom. Drony wyposażone w zaawansowane kamery termowizyjne mogą szybko przygotować dokładne mapy termiczne podczas normalnego funkcjonowania badanego obiektu. Inspekcje termowizyjne są pomocne w wielu okolicznościach, takich jak:
- kontrole budynków;
- sprawdzenie stanu instalacji przemysłowych – od rurociągów po energetykę;
- ocena ryzyka pożarowego;
- monitorowanie upraw rolniczych;
- akcje poszukiwawcze i ratunkowe.
Błyskawiczne wykrywanie wszelkich anomalii termicznych pozwala na szybsze, stosowne działania w celu rozwiązania problemu. Przeloty z różnego typu kamerami mogą dostarczyć wielu informacji różnego typu – nie tylko obraz wizyjny czy termowizyjny, ale też trójwymiarowe mapy terenu, chmury punktów czy dane multispektralne (na bazie różnych zakresów widma elektromagnetycznego). Z kolei dodatkowe czujniki pozwalają mierzyć jakość powietrza oraz stężenie rozmaitych gazów i substancji chemicznych.
Wykorzystanie dronów do inspekcji budynków, turbin wiatrowych i innych obiektów to mnóstwo korzyści
Dobrze wyposażone, niezawodne maszyny pozwalają oszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Skanowanie nawet dużych obszarów trwa zdecydowanie krócej. Nie ma konieczności przeprowadzania długich, żmudnych i kosztownych przygotowań całej operacji. Specjaliści podkreślają również, że pozyskiwane w ten sposób dane są zdecydowanie dokładniejsze.
Inspekcja dronem pozwala dostać się do niebezpiecznych miejsc i zbierać potrzebne informacje w krótkim czasie, bez narażania ludzi na zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Dobór sprzętu i akcesoriów zależy od specyfiki zadania i warunków, w jakich będzie realizowane. Dlatego dokładna wycena zawsze będzie indywidualna.