Świadectwo charakterystyki energetycznej – kiedy go potrzebujesz?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, o którym część osób w ogóle nie słyszała. Tymczasem certyfikat energetyczny jest kluczowy w momencie chociażby sprzedaży nieruchomości. Sprawdź czym jest i kiedy potrzebujesz świadectwa charakterystyki energetycznej.

Świadectwo energetyczne wymagane jest w dwóch sytuacjach: w momencie kupna/sprzedaży nieruchomości, a także kiedy jest ona wynajmowana. Wymóg, który obowiązuje w polskim prawie od 2023 roku wiąże się z unijnymi dyrektywami i monitorowaniem stanu poszczególnych budynków. Sprawdź, jakie informacje zawiera certyfikat energetyczny, a także gdzie szukać fachowców w zakresie sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej.

Świadectwo charakterystyki energetycznej – co zawiera dokument?

Jak sama nazwa wskazuje, certyfikat energetyczny zawiera informacje na temat charakterystyki energetycznej nieruchomości. Co dokładnie kryje się za tym określeniem? Oprócz podstawowych danych identyfikacyjnych budynków znajdują się w nim zapisy określające zapotrzebowanie energetyczne na poszczególne rodzaje energii: pierwotną (EP), użytkową (EU) i końcową (EK).

Kluczowe dane dotyczą zatem ilości energii, która jest potrzebna do tego, aby ogrzać każdy metr kwadratowy budynku. Aby dokonać tego rodzaju obliczeń, osoba przygotowująca świadectwo charakterystyki energetycznej musi uwzględnić takie aspekty jak:

  • lokalizacja (strefa klimatyczna, średnia temperatura i wilgotność),
  • liczba i rodzaj okien,
  • materiał oraz konstrukcja ścian,
  • rodzaj izolacji zastosowanej w budynku,
  • rodzaj drzwi,
  • rodzaj wentylacji w budynku.

Wszystkie te informacje trafiają do świadectwa charakterystyki energetycznej, gdzie sumują się na końcowy wniosek oraz ocenę specjalisty.

Kiedy wymagane jest świadectwo energetyczne?

Jak już wspomnieliśmy we wstępie, konieczność sporządzenia świadectwa energetycznego wiąże się z dwiema sytuacjami: sprzedażą nieruchomości bądź jej wynajmem. Przepisy precyzują, że świadectwo energetyczne potrzebne jest gdy lokal jest zbywany na podstawie umowy sprzedaży, zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, wynajmowany. W praktyce oznacza to, że przy podpisywaniu umowy kupna/sprzedaży bądź wynajmu to dotychczasowy właściciel ma obowiązek okazać dokument drugiej stronie transakcji.

Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 2014 roku o charakterystyce energetycznej budynków obowiązek przygotowania świadectwa energetycznego należy do:

  • właściciela budynku,
  • zarządcy budynku,
  • osoby, której przysługuje spółdzielcze własnościowe lub lokatorskie prawo do lokalu,
  • inwestora (przed złożeniem zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie).

Świadectwo energetyczne mieszkania może mieć postać papierową lub elektroniczną. Warto zaznaczyć, że zgodnie z prawem świadectwo energetyczne online właściciel nieruchomości może dostarczyć na takich samych zasadach jak tradycyjny, papierowy dokument. Istotne jest tylko, aby posiadał on poprawne dane nieruchomości oraz zawierał prawidłowe zapisy techniczne nieruchomości.

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej i jaka jest jego ważność?

Jeżeli okoliczności zobowiązują Cię do tego, aby posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej, warto wiedzieć, jaki jest koszt sporządzenia takiego dokumentu. Otóż certyfikat energetyczny to w zależności od metrażu i stanu budynku koszt od około 200 do 500 zł. Inne stawki obowiązywać będą także w przypadku budynków niemieszkalnych. Wówczas certyfikat charakterystyki energetycznej może być stosunkowo tańszy bądź droższy.

Należy również mieć świadomość, że świadectwo straci ważność po 10 latach od wystawienia. Zarówno w przypadku wynajmu, jak i sprzedaży budynku brak certyfikatu energetycznego może mieć poważne konsekwencje – od kilkutysięcznej grzywny po nadzór budowlany. Niemożliwa będzie także transakcja sprzedaży bądź wynajmu.

Related Posts

Kantor kryptowalut: wszystko, co musisz wiedzieć

W ostatnich latach kryptowaluty stały się nieodłączną częścią świata finansów, przyciągając uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od Bitcoina po Ethereum – te cyfrowe aktywa oferują nowe…

Jak wypłacić pieniądze z Binance? Wypłata bez frustracji

Znasz to uczucie, kiedy po długim analizowaniu rynku w końcu sprzedajesz kryptowaluty z zyskiem… i wtedy zaczyna się prawdziwa walka? Nie z rynkiem, tylko z platformą. Binance…

Efektywna przestrzeń pracy – fundament bezpieczeństwa i wydajności

W dzisiejszych czasach właściwa organizacja przestrzeni w miejscu pracy ma ogromne znaczenie dla efektywności zespołu oraz komfortu pracowników. Niezależnie od branży, dobrze zaprojektowane stanowiska pracy oraz odpowiednie…

Spotkania firmowe i największe błędy. Tego unikaj jako organizator!

Spotkania firmowe to nieodzowny element życia każdej organizacji – służą wymianie informacji, planowaniu działań, integracji zespołu czy budowaniu relacji z klientami. Jednak źle zorganizowane wydarzenie potrafi zniechęcić…

Jak wybrać odpowiednie obuwie robocze? Praktyczny przewodnik

Bezpieczeństwo w miejscu pracy zaczyna się od podstaw – dosłownie. Właściwie dobrane obuwie robocze to jeden z kluczowych elementów ochrony osobistej, który może znacząco wpłynąć na komfort,…

Czy warto korzystać z pośrednika kredytowego prowadząc firmę?

Czym zajmuje się pośrednik kredytowy? Jego głównym zadaniem jest dopasowanie oferty kredytowej do specyficznych potrzeb firmy, uwzględniając jej sytuację finansową, historię kredytową oraz plany rozwojowe. W przeciwieństwie do doradcy kredytowego,…

Dodaj komentarz